FOLKLOR i TOŻSAMOŚĆ POGRANICZA - NAREWKA 2020, czyli muzyczna uczta na swojską, podlaską nutę!
Muzyka, taniec, śpiew, pyszności przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, licytacje i zbiórki na rzecz chorego na SMA Kubusia Suchodoły, warsztaty ceramiczne, pokaz krajek, malowanie kubeczków, wystawa rzeźb z miejscowej Galerii im. Tamary Sołoniewicz oraz wieńców i koszy dożynkowych, liczne stoiska promocyjne przejażdżki motocyklami, akcja Narodowego Czytania Balladyny i wiele, wiele innych atrakcji…
Tego wszystkiego można było doświadczyć 5 września, odwiedzając Amfiteatr w Narewce, który z każdą upływającą godziną – poczynając od 16:00 - tętnił coraz mocniej życiem… i … emocjami, jakich dostarczały zwłaszcza występy artystyczne 24 zespołów, prezentujących twórczość charakterystyczną dla szeroko pojętego pogranicza. W programie nie zabrakło akcentów typowo ludowych, jak i barwnego folkloru w nowatorskiej formie, doprawionego szczyptą klimatu estrady. Oprócz pieśni na swojską, podlaską nutę (białoruską, ukraińską czy rosyjską), można było również wysłuchać utworów z przeżywającego swój renesans nurtu disco polo, czyli polskiej muzyki tanecznej, określanej jako „łatwa, lekka i przyjemna”, a inspirowanej w dużej mierze rytmami właśnie zza naszej wschodniej granicy. Ten gatunek muzyczny zaprezentowała m.in. gwiazda wieczoru, czyli formacja JORRGUS, która w punkcie kulminacyjnym imprezy, o godzinie 20:00, zgromadziła przed sceną liczną rzeszę fanów i porwała publikę do wspólnej zabawy, której nie zakłóciła nawet obawa przed nadciągającym deszczem. Porcja wytworzonej w czasie koncertu energii przegoniła zgromadzone czarne chmury i dopiero po godzinie 22:30 widzowie rozpoczęli mokre tańce w spadającej z nieba wodzie : ) Nie przeszkodziło to im jednak w nieskrepowanej dalszej hulance do późnych godzin nocnych, którą kontynuowały m.in. takie zespoły jak As, Axel, Lider, Dobryje Grajki czy Lailand.
W ramach trwającego przedsięwzięcia oraz dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli, zwłaszcza lokalnych społeczników, skupionych m.in. w Kołach Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Narewka, którzy dochód ze sprzedaży najrozmaitszych przedmiotów i smakołyków zechcieli przekazać na rzecz potrzebującego dwulatka z pobliskiej Hajnówki, udało się zebrać łączną kwotę ponad 13 000 zł! Warto podkreślić przy okazji, że w akcję charytatywną tego rodzaju po raz pierwszy włączyła się również Szkoła Podstawowa w Narewce. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali mnóstwo smakołyków, które następnie sprzedawali zainteresowanym, a pod okiem opiekuna – p. Katarzyny Rejent, młode pokolenie z zapałem maszerowało również z puszką wśród publiczności, wykazując tym samym godną naśladowania postawę obywatelską.
Dostosowując się do obowiązującego w dobie pandemii reżimu sanitarnego oraz przestrzegając wszelakich zaleceń, organizatorom, tj. Wójtowi Gminy Narewka – Jarosławowi Gołubowskiemu oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Narewce, pod egidą jego Dyrektora – Marcina Siekierko, udało się zorganizować ogromne wydarzenie plenerowe pn. „FOLKLOR i TOŻSAMOŚĆ POGRANICZA – NAREWKA 2020”, na którego realizację środki pozyskano z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2020”.
Całą imprezę moderował natomiast duet prowadzących w osobach: Marioli German-Pietruczuk oraz Mariusza Chorużego.
Pełna relacja video z przebiegu pleneru dostępna pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=msEdvEOtMWw&feature=youtu.be&t=77&fbclid=IwAR3DsIss9X3U5OPsKKfuOlFp8mcewP7zpTm1-_1SWIHU1E2SgpFYNv98l2c
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów, którzy wsparli wydarzenie swoją cegiełką finansową, pozostając oczywiście w nadziei na udaną współpracę również w przyszłości:
- Bojarski Gościniec,
- Bank Spółdzielczy w Brańsku, Oddział w Narewce
- Gospoda Michałowo.
Dziękujemy również patronom medialnym, za sprawą których o narewczańskiej imprezie było i jeszcze długo będzie głośno : )
- TVP3 Białystok
- Radio JARD
- BIA 24
- TRANSMITUJEMY.pl
- Gazetka samorządowa „Nad Narewką”
Miejmy nadzieję, że do zobaczenia za rok – w nie mniejszym gronie i z nie mniejszym entuzjazmem!