„Nowoczesny Senior - przewodnik po cyfrowym świecie”
Pierwszego października ruszyła kampania edukacyjna "Nowoczesny Senior" w ramach 4. edycji Digital Festival. Bezpłatna wersja książki, która wprowadza seniorów w świat nowych technologii trafiła do blisko tysiąca Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Kół Gospodyń Wiejskich i bibliotek. To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób starszych, które chcą nauczyć się korzystać z internetu.
Pandemia COVID-19 udowodniła, że technologie pozwalają na nieograniczone możliwości wymiany informacji nie tylko z rodziną, lekarzem czy bankiem, lecz także z całym światem. Przez ostatnie dwa lata przekonaliśmy się, że innowacje pomagają walczyć z samotnością, ułatwiają codzienne funkcjonowanie i dbanie o zdrowie. Aby skutecznie z nich korzystać potrzebujemy cyfrowych kompetencji – w tym obszarze wiele do nadrobienia ma szczególnie najstarsza grupa Polaków. Badania potwierdzają, że wiek jest podstawowym czynnikiem wykluczenia cyfrowego. Aż 70 % osób w wieku 60+ w Polsce w ogóle nie korzysta z internetu.
– Jak pokazują badania, które przeprowadziliśmy, seniorzy chcą być przede wszystkim niezależni – zarówno w codziennych sprawach, jak i finansowo. Podobnie jak nieco młodsi konsumenci, chcieliby być niezależni, samodzielni i samowystarczalni. Pomoc ze strony bliskich może być mile widzianym dodatkiem, ale nie chcą obarczać sobą innych – podkreśla Igor Zacharjasz, dyrektor ds. rozwiązań dla kanałów cyfrowych i innowacji w dziale rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej Visa Poland.
Dlatego Fundacja Digital Poland, z pomocą ekspertów, opracowała trzecią edycję 140-stronicowej publikacji "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie", która wprowadza starsze pokolenia w wirtualną rzeczywistość. Aby dotrzeć do jak największej liczby cyfrowo wykluczonych osób publikacją ukazała się również w wersji papierowej. Dzięki książce wszyscy bez wyjątku będą mogli nauczyć się mądrego i bezpiecznego korzystania z internetu.
Różne drogi do sieci
Publikacja składa się z trzynastu rozdziałów. Na kolejnych stronach za pomocą jasno sformułowanych objaśnień i grafik eksperci tłumaczą, w jaki sposób można korzystać z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera. Czytelnicy książki dowiadują się, jak skonfigurować nowy smartfon i ściągnąć najprzydatniejsze aplikacje. Część przewodnika poświęcona jest również bardzo istotnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo w sieci. Autorzy na konkretnych przykładach pokazują, jakie sytuacje powinny wyostrzyć czujność oraz jak nie dać się internetowym oszustom. W dzisiejszym świecie niezwykle ważna jest umiejętność korzystania z mobilnej bankowości. Dlatego w książce znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące zakładania internetowego konta w banku, robienia przelewów oraz opłacania rachunków online.
– Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych i bankowości internetowej oraz wzrost zainteresowania klientów zdalnym dostępem do finansów. Jednak dla wielu osób sam dostęp do usług i produktów finansowych nie zawsze wystarcza. Potrzebna jest także edukacja i odpowiednie, proste i kompleksowe zarazem, wytłumaczenie zasad funkcjonowania w świecie online. Dlatego w tym roku po raz kolejny – w ramach Digital Festival – zostaliśmy partnerem poradnika "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie", który pomaga nam w dzieleniu się wiedzą z seniorami i walce z wykluczeniem cyfrowym – tłumaczy Przemysław Dukiel, dyrektor obszaru codzienne bankowanie w Santander Bank Polska, który jest partnerem głównym publikacji.
W tym roku podczas 4. edycji Digital Festival wspólnie z Partnerami fundacja Digital Poland organizuje specjalną akcję edukacyjną dla seniorów. Ponad pięć tysięcy bezpłatnych, drukowanych egzemplarzy książki trafiło do 100 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, 700 Kół Gospodyń Wiejskich, a także miejskich bibliotek. Publikację "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie" można również dostać w wybranych księgarniach oraz pobrać darmową, elektroniczną wersję na stronie Digital Poland.
– Dzięki tej książce osoby starsze mogą liczyć na merytoryczne wsparcie w stawianiu pierwszych kroków w wirtualnej społeczności, poszerzać swoje technologiczne horyzonty i doskonalić umiejętności związane z obsługą komputera – podkreśla Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SGH w Warszawie, który dołączył do grona partnerów akcji.
Dodatkowo partnerskie Uniwersytety Trzeciego Wieku od 01.10.2022 do 10.11.2022 przeprowadzą wśród swoich studentów szkolenie, przygotowane na bazie "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie". Prezentacja szkoleniowa zawiera trzynaście rozdziałów, które pomagają w płynnym wejściu i odnalezieniu się w świecie współczesnych technologii. Materiał szkoleniowy dostępny jest bezpłatnie na stronie Nowoczesny Senior.
Partnerami Głównymi książki "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie" jest Santander Bank Polska oraz firma Visa.
Przewodnik w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie digitalpoland.org w zakładce "publikacje” oraz pod linkiem: https://digitalpoland.org/publikacje/pobierz?id=dc16421c-6003-4ef9-a3f5-f948f83eee35
****
O Fundacji Digital Poland:
Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia transformacji z offline do online. Więcej na stronie: digitalpoland.org
****
Kontakt dla mediów:
Nell Przybylska, e-mail: nell.przybylska@digitalpoland.org
Czy to książka tylko dla seniorów?
Pomimo tytułu, nie jest to książka tylko dla osób starszych, ale wszystkich cyfrowo wykluczonych osób, które niezależnie od wieku chcą postawić swoje pierwsze kroki w wirtualnym świecie.
Czy książkę można kupić?
Tak, wersja książkowa dostępna jest do kupienia w kilku księgarniach online, np. TUTAJ lub TUTAJ. Fundacja Digital Poland jest organizacją non-profit, dlatego też zrzekła się jakichkolwiek korzyści finansowych ze sprzedaży książki a cena pokrywa jedynie koszty druku i dystrybucji.
Jak można się włączyć?
Istnieje kilka możliwości zaangażowania się w akcję:
- zakup książek i dystrybucja we własnym zakresie, np. jako prezent świąteczny dla pracowników lub wybranych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, bibliotek, klubów seniora itd. Można zakupić bezpośrednio w księgarni lub zgłosić się na listę chętnych. Jak uzbieramy większą liczbę egzemplarzy (min. 100 egz.) będziemy mogli negocjować z księgarnią cenę grupowego wykupu
- sfinansowanie dodruku książki (min. 600 egz.) i dystrybucja we własnym zakresie
- sfinansowanie dodruku książki (min. 600 egz.) i dystrybucji. Wówczas my robimy wysyłkę do kolejnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Kół Gospodyń Wiejskich, bibliotek lub innych wspólnie wybranych miejsc.
Jakie są korzyści dla partnerów w przypadku wsparcia finansowego dodruku książki?
- Możliwość przygotowania naklejki z logo partnera i hasłową informacją o wsparciu na każdy egzemplarz dodrukowanej książki
- Publikacja 3 dedykowanych postów w mediach społecznościowych DigitalFestival (Facebook, Twitter, LinkedIn) nt. współpracy
- Zamieszczenie informacji o wsparciu dodruku i współpracy w newsletterze fundacji Digital Poland, która posiada bazę ponad 15 000 aktywnych subskrybentów
- Zamieszczenie informacji o wsparciu dodruku i współpracy na stronie internetowej DigitalFestival (digitalfestival.pl), w ramach którego odbywa się akcja Nowoczesny senior
- Przekazanie zestawu grafik z logo Partnera do wykorzystania we własnych kanałach (np. na stronie internetowej, w mediach społecznościowych)
Pozdrawiam
Paulina Szkoła
Project and Content Manager
mobile: +48 723 133 537
email: paulina.szkola@digitalpoland.org
Digital Poland Foundation
Rondo Daszyńskiego 1, 00-843, Warszawa