Największa impreza sezonu w gminie Narewka już za nami...

3 września 2022 r. – ta data bez cienia wątpliwości utkwi w pamięci zarówno organizatorów III edycji wydarzenia plenerowego pn. „Folklor i Tożsamość Pogranicza – NAREWKA 2022”, jak i licznie zgromadzonej w tym dniu publiczności, która miała okazję wysłuchać koncertów w wykonaniu łącznie niemal 30 solistów i zespołów wokalno-instrumentalnych, reprezentujących szeroko pojętą muzykę z polsko-białoruskiego pogranicza.

W gronie artystów występujących na scenie w narewkowskim amfiteatrze pojawili się zarówno przedstawiciele amatorskiego ruchu artystycznego z południowo-wschodniej Białostocczyzny - śpiewający w przeważającej mierze „na wschodnią nutę”- jak i goście z innych regionów Podlasia – grupy wokalno-instrumentalne krzewiące folklor polski, charakterystyczny dla województwa podlaskiego: „Kolej na Łapianki” z Łap czy „Kurpie Zielone” z Białegostoku czy zespoły z zagranicy: „Trio Konstantina” i Tatiana Yasonova z Ukrainy oraz Akalica i Tautibu Studija z Łotwy.

Oprócz pełnego wdzięcznych melodii bloku ludowego, wiele działo się również wokół sceny. Swoimi regionalnymi wyrobami i wypiekami częstowały koła gospodyń wiejskich z gminy Narewka: „Jezioranki” z Siemianówki, „Kalina” z Planty, „Zabłocka Manufaktura” z Zabłotczyzny oraz „Łuczyna” z Narewki, które za swoją niekwestionowaną aktywność w życiu lokalnej społeczności oraz włączenie się w organizację przedmiotowego wydarzenia od strony kulinarnej, zostały uhonorowane przez Wójta Gminy Narewka – Jarosława Gołubowskiego okolicznościowymi podziękowaniami oraz podarunkami.

Podczas imprezy nie zabrakło także stoisk lokalnych rękodzielniczek: Haliny Biryckiej z warsztatami pn. „Drugie życie makulatury”, Lucyny Zdanowskiej prezentującej na swoim stanowisku makatkę narewkowską, Małgorzaty Krawczyk z gobelinami oraz Tamary Zubryckiej z regionalnymi, własnoręcznie wykonanymi pamiątkami. Utalentowane panie oraz ich ludowa twórczość, stanowiąca istotny aspekt kultury pogranicza, nie uszły uwadze gospodarza gminy, który również je wyróżnił pamiątkowymi dyplomami i upominkami, podobnie jak grupę 10 rolników, docenionych za trud i pracę włożone w rozwój lokalnego rolnictwa oraz promocję Gminy Narewka w dziedzinie rolnictwa. Są to:
- Paweł Kalinowski
- Krzysztof Kajdewicz
- Piotr Stocki
- Roman Wołkowycki
- Jarosław Stocki
- Jan Korolko (z Lewkowa)
- Dariusz Łuszyński
- Jan Charkiewicz
- Mirosław Leoniewski
- Bogdan Sawicki

Wydarzenie było ponadto okazją do prezentacji stoisk różnorodnych instytucji. W ich gronie nie zabrakło namiotu informacyjno-konsultacyjnego KRUS czy PZU, a także stoiska promocyjnego Urzędu Gminy Narewka, którego pracownicy – oprócz działań promujących gminę (dystrybucja folderów, publikacji i gadżetów z serii „Narewka Naturalnie!” czy quizy z wiedzy nt. gminy Narewka) zorganizowali charytatywną akcję pomocy dla urodzonego z ciężką zamartwicą Tymka Skiepko – wnuczka mieszkańców gminy Narewka. Dzięki zainicjowanej zbiórce pieniążków oraz przeprowadzonej w trakcie imprezy licytacji obrazów powstałych podczas zorganizowanego przez Gminę Narewka w sierpniu br. „Pleneru Malarskiego” udało się uzbierać łączną kwotę 3 500 zł, jaka już niebawem zasili pomocowe konto wsparcia dziecka. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w charytatywne działania i przekazały chłopcu swoją „finansową cegiełkę”!

Istotnym punktem wydarzenia, któremu poświęcono sporo uwagi, dokonując uroczystego wręczenia nagród na scenie, było także rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, kosz płodów rolnych oraz „pierepiołkę”. Wyniki w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

Wieniec dożynkowy:
I miejsce – KGW Kalina z Planty
II miejsce – Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela w Narewce
III miejsce – KGW „Okulanka” ze Skupowa

Kosz Płodów Rolnych:
I miejsce – wieś Skupowo
II miejsce – KGW Malwa z Olchówki
III miejsce – Małgorzata Krawczyk
Wyróżnienie: Feliksa Borkowska
Nagroda Specjalna: Ewa Birycka

„Pierepiołka” (ostatnia niezżęta kępa zboża):
I miejsce – Halina Birycka
II miejsce – KGW „Jezioranki” z Siemianówki oraz Świetlica Samorządowa w Siemianówce
Raz jeszcze gratulujemy laureatom, pozostając w nadziei, iż wspomniana tradycja dożynkowa będzie kontynuowana również w przyszłości, zyskując kolejnych chętnych do wzięcia udziału w konkursie, który nie tylko przepięknie podkreślił charakter naszego regionu, ale i efektownie ozdobił scenę narewkowskiego amfiteatru podczas największej imprezy gminnej tego sezonu!

Co jeszcze wydarzyło się w miniony sobotni wieczór? Konkurs malowania naczyń inspirowany lokalnym wzornictwem ludowym, warsztaty ceramiczne lepienia z gliny oraz loteria fantowa, w ramach której „ze szklanej kuli losów” przyznanych za wpłaty do charytatywnej skrzynki na rzecz chorego Tymka Skiepko wyłoniono trzy szczęśliwe bileciki. Ich właścicielom wręczono następnie fantastyczne nagrody rzeczowe.

Wraz z zapadnięciem zmroku rozpoczęła się natomiast huczna zabawa, która skończyła się dopiero następnego dnia. Poprowadziły ją energetyczne zespoły z gatunku muzyki disco polo&dance (Dobryje Grajki, As, Zorka), porywając publikę do żywiołowych tańców po sceną. Gwiazdą wieczoru, za sprawą której frekwencja na imprezie skoczyła jeszcze mocniej w górę, był czołowy przedstawiciel wspomnianego nurtu – zespół JORRGUS. Jego występ zdecydowanie przypadł do gustu rozbawionych pod sceną gości, którzy nie tylko entuzjastycznie oklaskiwali znanego artystę, ale i wspólnie śpiewali jego największe przeboje. Numerem „jeden” okazała się piosenka pt. „Oddam Ci serce”, która na życzenie widzów wybrzmiała również w trakcie bisu na zakończenie koncertu gwiazdy.

Wydarzeniami towarzyszącymi zorganizowanemu przez Urząd Gminy Narewka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Narewce przedsięwzięciu kulturalno-rozrywkowemu były: 

* akcja „Narodowe Czytanie” (Ballady i romanse” Mickiewicza) w Bibliotece w Narewce,

* prelekcja nt. śpiewu obrzędowego w Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce,

* historyczny spacer po Narewce oraz

* poświęcenie plonów przez przedstawicieli lokalnego duchowieństwa w osobach: ks. Adama Turlińskiego z Parafii Rzymskokatolickiej oraz ks. mitrata Aleksandra Surel z Parafii Prawosławnej w Narewce.

Wspólna modlitwa księży oraz zebranej widowni zainaugurowała część artystyczną, którą przez kolejne godziny prowadził duet konferansjerów w osobach: Marioli German-Pietruczuk oraz Mariusza Chorużego. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonali współorganizatorzy festiwalu: Wójt Gminy Narewka – Jarosław Gołubowski oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce – Marcin Siekierko. Swoją obecnością zaszczycili w tym dniu również zaproszeni na goście, w gronie których znaleźli się m.in.: ks. prałat Zbigniew Niemyjski – dziekan hajnowski, samorządowcy z powiatu hajnowskiego oraz Miasta Hajnówka, radni Gminy Narewka, a także delegacja oficjeli z Łotwy: Aivars Trūlis – Wiceprzewodniczący Zarządu Rejonu Krāslava oraz Larisa Mihejeva – Przewodnicząca stowarzyszeń białoruskich miasta Dagda.

Dofinansowanie na realizację największej, a zarazem sztandarowej imprezy Gminy Narewka pozyskano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje Edycja 2022”.

Dodatkowego wsparcia finansowego udzielili SPONSORZY:
* Bank Spółdzielczy w Brańsku, oddział w Narewce
* Firma BUDIMEX SA
* Ceramika Budowlana Sp. z o . o. (Lewkowo)
* Zakład Produkcyjny UmiPled (Michałowo)
*Bojarski Gościniec (Narewka)
* Agent PZU Katarzyna Jakubowska
* Gadżety Reklamowe ACME
* Sklep Wielobranżowy KAROLINKA
* NA FALI - MOSIR w Michałowie
* Wiktor Gobiec Łuplanka Nowa

Pięknie dziękujemy!

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli:
* TV Podlasie
* TVK Hajnówka
* TVP3 Białystok
* Radio JARD
* Bia24
* Tygodnik NIWA
* Radio Racja
* Radio Orthodoxia
* Gazeta Samorządowa „Nad Narewką”

Serdecznie dziękujemy i miejmy nadzieję - do zobaczenia za rok!

Tekst: Mariola German-Pietruczuk

Zdjęcia: UG Narewka i GOK Narewka

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 2273

Powrót na początek strony