Projekt historyczny
W roku szkolnym 2019/2020 6 uczniów naszej szkoły z klas VII i VIII bierze udział w projekcie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej „Łączka i inne miejsce poszukiwań”.
Celem projektu jest wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do „małych ojczyzn”, kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, poszanowania dla życia ludzkiego oraz rozbudzanie ciekawości badawczej poprzez poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów.
Uczniowie: Oliwia Skiepko, Oliwia Żoch, Michał Ławreszuk, Krzysztof Kicel, Jakub Szpakowicz oraz Maciej Niedźwiedź uczestniczyli w 6 spotkaniach organizowanych przez biuro IPN w Białymstoku. 5 z nich odbyło się w siedzibie IPNu a 6 spotkanie miało formę wyjazdu terenowego do Warszawy.
Podczas spotkań w Białymstoku uczniowie mieli okazję zapoznać się pracą bura poszukiwań, spotkali się ze specjalistami: archeologiem, antropologiem, pracownikami IPNu. Również podczas części warsztatowych musieli wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami wykonując elementy pracy pracowników biura poszukiwań.
Wycieczka do Warszawy dostarczyła młodzieży wiele istotnych informacji o historii Polski powojennej oraz polskim podziemiu antykomunistycznym. Mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum na Rakowieckiej – dawne więzienie przeznaczone po II wojnie światowej dla więźniów politycznych. Odwiedziliśmy też cmentarz wojskowy na Powązkach i tytułową „Łączkę” miejsce, gdzie chowano anonimowo więźniów podziemia komunistycznego.
Udział w projekcie dostarczył uczniom mnóstwo wiedzy, umiejętności praktycznych z warsztatu historyka i w dużym stopniu zainteresował młodzież historią Polski.
Jako podsumowanie projektu uczniowie nakręcili 2 minutowy film, który bierze udział w konkursie. Czekamy na jego rozstrzygnięcie.
Larysa Niedźwiedź – opiekun projektu.