„KROK W ŻYDOWSKĄ PRZESZŁOŚĆ NAREWKI” – wycieczka edukacyjna na zakończenie serii warsztatów ze Szkołą Dialogu z Warszawy

Wycieczka pt. „Krok w żydowską przeszłość Narewki” odbyła się dn. 10 grudnia 2018 i była wynikiem serii warsztatów przeprowadzonych w klasie III gimnazjum Szkoły Podstawowej 
w Narewce przez Szkołę Dialogu z Warszawy oraz pod opieką nauczycielki SP w Narewce, Pauliny Weremiuk. Warsztaty te dotyczyły historii i kultury żydowskiej oraz współczesnych zagadnień Izraela, ze szczególnym uwzględnieniem żydowskiej historii Narewki. Wycieczka została zaplanowana, samodzielnie zorganizowana i przeprowadzona przez klasę III gimnazjum SP w Narewce i była podsumowaniem oraz zakończeniem tych warsztatów, a także praktycznym zastosowaniem zdobytej wiedzy oraz próbą szerzenia historii o lokalnych Żydach wśród narewkowskiej społeczności i rówieśników z okolic. Zaproszonymi uczestnikami wycieczki, którzy zaszczycili swoją obecnością byli: III klasa gimnazjum Szkoły Podstawowej w Dubinach, II klasa Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych WSAP w Białymstoku, Sekretarz Gminy Narewka, Dyrekcja SP w Narewce, Dyrektor i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce, dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły w Izraelu oraz kilkoro mieszkańców Narewki. Mimo mało sprzyjającej pogody wycieczka była udana, ciekawa i zakończyła się integracyjnym ogniskiem z kiełbaskami na terenie Stanicy Kajakowej, gdzie odbywały się rozmowy, tańce do współczesnej muzyki izraelskiej oraz rozmowy w języku angielskim z panem Zviką. 
Poniżej zamieszczamy szczegółowy plan wycieczki, zdjęcia oraz filmik na YouTube, który samodzielnie przygotował i zmontował uczeń III gimnazjum. 
Paulina Weremiuk
szkolny opiekun projektu Szkoły Dialogu
 
 
Jak wyglądała wycieczka
Wycieczka rozpoczęła się uroczystym zebraniem i przywitaniem uczestników na auli Szkoły Podstawowej w Narewce. Gości przywitała pani Dyrektor Lilla Tarasiewicz oraz opiekun projektu w szkole pani Paulina Weremiuk. Następnie uczniowie III gimnazjum  powitali gości i przedstawili plan wycieczki. Następnie przeprowadzony został wywiad z Panią Walentyną Kabać, babcią jednej z uczennic. Opowiedziała ona swoją historię młodości powiązaną z Żydami. Zadawano jej pytania, padły również pytania od zaproszonych gości. 
Po oficjalnym rozpoczęciu zaprowadzono uczestników do autobusów i pojechano do galerii Tamary Sołoniewicz. Obejrzano tam makietę, która przedstawiała Narewkę za czasów, gdy zamieszkiwała ją społeczność żydowska. Makieta zawiera szczegółowe miejsca takie jak synagoga, młyn, huta szkła i sklepiki, warsztaty. Wszystkie te miejsca prowadzili kiedyś Żydzi. Opowiedziała nam o tym pani Halina Rejent. W galerii oddaliśmy też głos naszemu gościowi panu Zvice Birenbaum z Izraela (syn Żyda mieszkającego przed wojną w Narewce, jednemu z nielicznych, który zdołał przeżyć i dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły w Izraelu). Zachęcił on nas aby patrzeć w przyszłość i uczyć się akceptacji tego co inne i obce, bo dzięki temu staniemy się silnymi ludźmi. 
Kolejnym etapem wycieczki, było przejście do miejsca gdzie kiedyś znajdowała się synagoga. Dziś, znajduje się tam prywatny dom ale w dwóch miejscach można jeszcze zobaczyć fragmenty muru synagogi. Przy niedawno postawionej tablicy opisano dzieje synagogi, jej wygląd i upadek. Tablica powstała przy współpracy opiekuna projektu pani. P. Weremiuk z panem Z.Birenbaum oraz Gminy (szczegółowe zdjęcie tablicy w czterech językach znajduje się w na końcu raportu wśród innych zdjęć). Miała ona stanąć w lutym, jednak na naszą prośbę postawiono ją wcześniej, tak można ją było zobaczyć już podczas wycieczki. 
Następnie udaliśmy się na kirkut - cmentarz żydowski. Tam opowiedziano o historii tego miejsca. Uczestnicy postawili kamienie na grobach, oddając szacunek zmarłym. Przy pomocy pana Zviki odczytywano niektóre macewy i rozszyfrowywano symbole. W następnej kolejności wybrano się na mogiłę zbiorową w Zabłotczyźnie. Tam, uczniowie opowiedzieli o 500 Żydach rozstrzelanych, tragedii w Zabłotczyźnie. Tam też padło najwięcej pytań do naszego gościa z Izraela. 
Po powrocie zorganizowano ognisko z kiełbaskami na terenie Stanicy Kajakowej. Wówczas tańczono i puszczano współczesne piosenki izraelskie. Był to czas na integrację wszystkich uczestników, na rozmowy i poznawanie się. Na koniec rozdano go. 
Plan wycieczki przebiegł pomyślnie. Trwała ona od godz. 9.00 do godz. 13.30. Cele zostały osiągnięte, a cała wiedza przekazana w sposób ciekawy i obrazowy.
Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 282

Powrót na początek strony